Предговор
За кого е тази книга?
Изследователският и програмният опит, събран в този наръчник, помага за създаването на софтуер с по-високо качество, както и за по-бързото и безпрепятствено приключване на работата. Книгата дава представа за миналите проблеми на програмистите и как те да бъдат избягвани в бъдеще. Програмните практики, описани тук, държат големите проекти под контрол и помагат при успешното обслужване и модифициране на софтуера, когато изискванията на проектите се променят.
Опитни програмисти
Настоящият наръчник обслужва опитни програмисти, които искат цялостен, лесен за употреба наръчник за софтуерна разработка. Тъй като книгата се фокусира върху изграждането, най-познатата част на софтуерния жизнен цикъл, тя прави мощни техники за софтуерна разработка разбираеми за самоуки програмисти, както и за програмисти с формално обучение.
Технически ръководители
Много технически ръководители са използвали подобни на тази книги за обучаване на по-неопитни програмисти. Вие също можете да я използвате, за да попълните пропуските в познанията си. Ако сте опитни програмисти, може да не сте съгласни с всички заключения, но ако прочетете книгата и помислите върху всеки въпрос, рядко ще изникне проблем, свързан с изграждането, който да не сте разглеждали преди.
Самоуки програмисти
Ако не сте преминали формално обучение, не сте сами. Около 1000 нови разработчици навлизат в професията всяка година, но само около 700 от тях притежават дипломи за софтуерни инженери. От тези данни става ясно, че много от програмистите нямат официално образование по софтуерна разработка. Самоуки програмисти се откриват в навлизащата група от професионалисти – инженери, счетоводители, учени, учители и собственици на малък бизнес, които програмират като част от своите задължения, но не гледат на себе си като програмисти. Независимо от степента на познанията по програмиране настоящият наръчник може да даде представа за ефективни програмни практики.
Студенти
Контрапунктът на програмиста с опит, но с малко формално обучение, е наскоро завършилият университет. Скоро завършилите често имат богати теоретични познания, но им липсва практическо ноу-хау, свързано с изграждането на производствени програми. Практическото знание за добро кодиране често се предава бавно, в „ритуални племенни танци“ на софтуерните архитекти, ръководителите на проекти, анализаторите и по-опитните програмисти. Още по-често то е продукт на опитите и грешките на отделния програмист. Настоящата книга е алтернатива на бавното откриване на добри практики. Тя събира полезните съвети и ефективните стратегии за разработка, които преди са били налични основно чрез търсене и използване на опита на други хора. Наръчникът е помощно средство за студентите, правещи прехода от академична към професионална среда.
къде другаде може да се открие тази информация?
Книгата синтезира техники за изграждане от различни източници. В ежедневното бързане за смилане на последния проект много експерти нямат време да споделят наученото. Следователно програмистите могат да имат трудности при намиране на добър източник на програмна информация.